napsali o tiplerech  
Klub chovatelů tipplerů
  


KCHT

tyto články vyjadřují názor či zkušenosti pisatele
ve všech případech jsou zde zveřejněny v jejich plném a původním znění

 

  Anglický tippler - radost z chovu a letu - Miroslav Načeradský
  Anglický tippler - vytrvalostní rejdič - Miroslav Načeradský
  Chov Anglického tipplera pro pouhé potěšení chovatele - Frank Otta
  Jak na mladé holuby - Luka Kapac, tajemník kanadské CNTU
  Český rekord starých - 17 hodin 35 minut - a co mu předcházelo - Frank Otta
  Kosovo 2008 - Pavel Motyka
  O počátcích tipplerkaření u nás - Zvukový záznam vzpomínek přítele A.Jóži pořízený dne 24.3. 2010.
  O holubech co jsem jich tady viděl - Zdeněk Stodola
  CZ rekord 18:01 na vlastní oči - Josef Beran
  Tulák - Bob Ofield, (do češtiny volně přeložil Frank Otta)
  Proč? - Josef Beran
  Tiplere a ich chov v Čechách a na Slovensku z pohľadu histórie do roku 1992. - Jozef Hrabal, tajemník slovenského KCHL, srpen 2012
  Plánování, přemýšlení a kladení si otázek - aneb - Jak cíleně tipplerkařit. - zdroj: Věstník americké FTS, říjen 2012 (do češtiny volně přeložil Frank Otta)
  Jak trénuji a krmím své mladé tipplery. - Harry Shannon (do češtiny přeložil Frank Otta)
  Kdo je to tipplerkář? - Ken Burges pro věstník NTU, 1984 (do češtiny volně přeložil Frank Otta)
  Zoohygiena a léčení v chovu holubů. - Josef Beran pro Věstník KCHT, prosinec 2012
  Hejno polařících tipplerů - Frank Otta, listopad 2012
  Smutná zpráva pro tipplerkářský svět - Frank Otta, únor 2019


 

Anglický tippler - radost z chovu a letu
Miroslav Načeradský pro svazový časopis Chovatel (ČSCH)

Anglický tippler je vytrvalostní skupinový rejdič. Hejno nejméně tří holubů musí létat společně a na daný povel se též společně vrátit na místo startu. Vznikl v první polovině 19. století v Anglii křížením rejdičů a kotrláků dovezených z Indie a Persie.

Cílem tohoto článku je přiblížit více tento sport širší veřejnosti, a hlavně ukázat mladým lidem způsob možné zábavy a sportovního vyžití. Druhým důvodem je fakt, že v naší odborné literatuře nenajdete publikaci, která by se zabývala speciálně chovem sportovních rejdičů, a natož anglických tiplerů. Chci se podělit o své dlouholeté zkušenosti s chovem anglických tipplerů. Chov holubů, a v nemalé míře i chov sportovních rejdičů má v českých a slovenských zemích velkou tradici,což je velice dobře známo široké holubářské veřejnosti.

V první polovině minulého století k městu Praze patřila kroužící hejna rejdičů různých plemen. Hejna se vznášela nad Michlí, Nuslemi, Hostivaří, Záběhlicemi a ostatními pražskými čtvrtěmi, která jsem jako dítě s nadšením a obdivem pozoroval z okna našeho bytu na Pankráci poblíž dnešního Nuselského mostu ještě v šedesátých letech.

V letech, kdy jsem navštěvoval základní školu, jsem o sportovních rejdičích přečetl, co se dalo, a tak jsem se dozvěděl o anglickém vytrvalci s názvem tippler ve volném překladu to znamená princ vzduchu. Jedná se o rejdiče s pomalým krouživým celodenním letem s poměrně velkým průměrem opisujících kruhů. Výška letu závisí od typu a linie chovaných tipplerů. Může to být malá (100-200m), střední (300 - 400m), velká (500- 600m), ale i nedohledno (nad 700m). Tippleři dnešního typu pocházejících z předních evropských chovů létají v průběhu letu ve všech třech uvedených výškách, ale záleží ovšem na počasí, krmení a dalších okolnostech.

Mezi chovateli je označován jako anglický tippler. Jeho německý název je Tipple (Flugtippler) a anglicky je to Tippler (Flying Tippler). O původu tipplerů najdeme první zmínku v knize Joba Ofielda. V Anglii převládá názor, že tippler má svůj původ v Rainbow nedaleko Macclesfieldu.

macclesfield by Mick Hoksins

Jako původce vyšlechtění tipplera macclesfieldského typu je označován pan Powell. Byl to holub střední velikosti, střední délky těla a zobáku s perlovým okem, s nepříliš plným čelem a s pevnými svalnatými zády vyšlechtěný pro let ve velkých výškách s kotrmelci. Pozdější křížení těchto holubů s plemeny tumblers a comulets mělo za následek snížení počtu kotrmelců během letu, ale vznikli holubi s větší výdrží v letu.

Okolo roku 1870 pan Geo Smith z Nottinghamu zkřížil tumblery létající ve velkých výškách s tipplery,kteří byli tehdy v Nottinghamu a Leicestru neznámí. Byli to holubi z chovu pana Coucha a létali 5 - 6 hodin bez přerušení, ale za letu mnoho kotrmelců nedělali. Angličtí chovatelé v této oblasti zbavili cíleným výběrem holuby kotrmelců a dosáhli letů 11 - 12 hodin bez jediného kotrmelce.

Do roku 1875 byli macclesfieldští tippleři ve střední Anglii neznámí. V tomto roce byli objeveni v chovu po zesnulém chovateli panu Williamovi Jollym, jednalo se o holuby na krátkých nohou a s charakteristicky širokou letkou, čímž se lišili od typu tipplera kříženého s tumblery. Ale ani tito čistí macs - tippleři nedokázali ještě přesvědčit místní chovatele a při pořádání soutěží to byli právě tumbleři, kterým se neochvějně důvěřovalo. Následující roky zbavily tumblery priority a tippler se stává velkým letovým favoritem.

Kromě výše uvedených plemen použitých k vyšlechtění anglického tipplera do dnešní podoby byl znám též nádherný holub-rejdič "high flyer", pocházející z Burslemu a Gongletonu. Hloubi tohoto typu byli slabé tělesné konstrukce, nedokázali čelit drsnému počasí, ale byli však rozšířeni po celé Anglii a po křížení s tumblery, kteří nedělali kotrmelce, bylo dosaženo výrazného zdokonalení jejich letových schopností.

V roce 1896 došlo k výměně holubů mezi chovateli z Nottinghamu a Leicesteru. Nottinghamští chovatelé přijeli do Leicesteru a skoupili velké množství tumblerů, kteří nedělali kotrmelce. Příčinou masového zájmu o ty holuby, bylo to, že leicesterští chovatelé už tenkrát dokázali, aby jejich holubi létali 17 hodin.

Sheffieldský tippler je právem obdivován pro dlouhou výdrž v letu a je označován jako "zázrak ze Sheffieldu" a od macclesfieldského typu se výrazně liší.

Pravidelné závody anglických tipplerů se pořádají v Anglii od roku 1883 . Pro vynikající letové schopnosti, mírnou a inteligentní povahu si tento sympatický holoubek brzy získal oblibu téměř po celém světě.

Toto plemeno lze rozdělit na dvě skupiny, které se od sebe liší účelem chovu: